Не е нужно да сте учен, за да знаете, че от раждането бебетата предпочитат да са боси. Опитвали ли сте някога да сложите чифт малки обувки на деветмесечно дете? Нелепо. Дори неустоимите за нас шарени малки детски обувки са истински кошмар за новородените , които се опитват да ги изтръгнат в момента в който биват поставени на крачетата им.
Изследвания във връзка с босите обувки
Американската академия по педиатрия препоръчва за първата година да се носят обувки с мека подметка, които не се плъзгат и имат достатъчно покритие, за да предпазят краката, без да пречат на ходенето.
Още през далечната 1991 г., много преди босите крака да станат модерни, статия в списание Pediatrics заключи, че „оптималното развитие на стъпалото се случва в среда на бос крак“ и „твърдите и компресиращи обувки могат да причинят деформация, слабост и загуба на подвижност“.
Като дете израснах ходейки бос. Семейството ми прекарваше цялото лято в нашата вила в полите на Родопите и никога не носехме обувки. Един от най-ранните ми спомени е как седях на входните стълби в банския си костюм, докато майка ми се опитваше да извади трънче от палеца на крака ми с шевна игла. Тя също никога не носеше обувки, а краката й бяха здрави и загорели — върховният идеал за мода 🙂 . Исках крака като нейните.
Живот с боси обувки
Затова когато пораснах и станах родител , ми се стори естествено заедно с детето ми да преминем на боси обувки. За себе си нося боси сандали през цялото лято в продължение на 2 години и бих могла да кажа с увереност , че се чувствам много по-бърза , силна и изправена докато се движа.
Имайте предвид
Въпреки че съм изцяло в подкрепа на босите обувки и босото ходене е важно да уточня едно нещо.За новородени и деца , съм изключително скептична към минималистичните обувки. Идеята да поставя крачето на детето ми в микроскопични 5 пръстови обувки без никаква изолираща подметка е прекалено авантюристично дори и за мен. Нека говорим пак след 5 години.

Появата на босите обувки
Босите обувки от друга страна , подобно на боси обувки Tikki , укрепват техниката за здравословно ходене, с която децата се раждат: а именно, стъпването на земята първо на пръсти, а не на пети. Гледайте видео с тичане на малко дете и ще видите, че правят това естествено. Едва когато започнем да носим по-тежки обувки с дебели подметки, ние се препрограмираме да ходим по различен начин.Стъпването на петата е свързано с болки в коленете, бедрото и долната част на гърба.
„Стъпването на пети променя целия ъгъл на тялото и начина, по който тялото приема силата“
казва Марк Еспозито, невромускулен терапевт и ултра бегач, който работи с Camp Marafiki, група от елитни кенийски бегачи в Санта Фе. „Ако ме видите да слагам дебела ръкавица на ръката на детето, която ограничава движението на ръката му дори с 10 процента, ще ме помислите за луд. За краката важи същото правило и постепенно това все повече се превръща в част от нашето осъзнаване.
Ако можем да направим това сега за нашите деца, ще можем да погледнем назад след 20 години и да знаем, че сме им помогнали да ходят по начина, по който са родени.”
Резултати от носенето на боси обувки
Tikki установи, че при деца на възраст 7-11 години, които са носели боси обувки в продължение на два месеца, показват до 36 процента подобрение в силата на краката и обхвата на движение.
Но истинският въпрос е, ако можем да насърчим децата да ходят естествено, по начина, по който вече знаят как да го правят, и да се чувстват силни и заземени в телата си и свободни в краката си, защо не и ние?
Носенето на боси обувки е не само удобно, но и полезно за децата, като подпомага развитието на техните крака и общото физическо здраве. Въпреки че в съвременното общество често се отдава предпочитание на различни видове обувки, носенето на боси обувки предлага редица ползи, които могат да имат дълготраен положителен ефект върху здравето на децата.
1. Подпомага правилното развитие на стъпалото
Детските крака претърпяват значително развитие през първите години от живота, като стъпалата на малките деца все още са в процес на формиране. Носенето на боси обувки помага на децата да развият правилна стойка и да укрепят мускулите на стъпалата, които са отговорни за баланса и стабилността. Когато детето ходи без обувки, мускулите и връзките в краката се активират по естествен начин, което може да допринесе за правилното изграждане на костите и ставите.
2. Подобряване на баланса и координацията
Децата, които ходят боси, имат по-добър контакт с земята, което им помага да усетят различните повърхности. Това подобрява тяхното равновесие и координация, като им позволява по-добре да контролират движението на краката си. Изследвания показват, че босите обувки спомагат за развиването на сензорната чувствителност в стъпалата, което играе съществена роля при поддържането на баланса при ходене, бягане и скачане.
3. Подобрява здравето на ходилата
Носенето на прекалено тесни или неудобни обувки може да доведе до различни проблеми с краката, като например мазоли, гъбични инфекции, неправилно израстващи нокти и други състояния. Босите обувки позволяват на стъпалото да се движи свободно, което намалява риска от тези проблеми. Освен това, босите крака имат възможност да „дишат“ и да се възстановяват от напрежението, което обувките могат да създадат.
4. Укрепване на мускулите и ставите
Когато децата ходят боси, това активира по-голям брой мускули в краката и краката като цяло, които обикновено не се използват в обувки с високи токове или други специализирани обувки. Мускулите, които се укрепват чрез носенето на боси обувки, са важни за общото физическо развитие на детето. Чрез редовно ходене без обувки, децата изграждат мускулната сила и стабилност в краката си, което влияе положително на тяхната физическа издръжливост.
5. Подобряване на циркулацията на кръвта
Когато детето носи обувки, особено стегнати или твърде тесни, това може да наруши нормалното кръвообращение в краката. Босото ходене, от друга страна, позволява по-добро кръвообращение в стъпалата, като стимулира притока на кръв към тях. Това помага за правилното хранене на тъканите в краката и подпомага по-бързо възстановяване от натоварвания и умора.
6. Развитие на сензорните способности
Сензорната стимулация е изключително важна за малките деца, като им помага да развиват способността си да усещат различията в текстурите, температурата и твърдостта на различните повърхности. Когато детето ходи босо, то усеща всяка неравност на земята, което активира рецепторите в стъпалата и подобрява тяхната сензорна чувствителност. Това е важно за тяхното нервно развитие и за подобряване на техните когнитивни и моторни умения.
7. Намаляване на риска от развитието на плоски стъпала
Една от най-честите здравословни проблеми при децата е развитието на плоски стъпала. Това състояние възниква, когато арката на стъпалото не се формира правилно. Според някои изследвания носенето на боси обувки може да намали риска от развитието на плоски стъпала, като стимулира правилното формиране на арката и поддържа мускулите в стъпалото здрави и активни.
8. Психологически и емоционални ползи
Носенето на боси обувки не само подпомага физическото здраве, но също така има психологически ползи за децата. Босите обувки позволяват на детето да се чувства по-свободно и свързано с природата, което е особено важно за психо-емоционалното развитие. Децата, които ходят боси, често се чувстват по-спокойни и уверени, което може да подобри тяхното настроение и социализация.
Заключение
Носенето на боси обувки има многобройни ползи за децата. От укрепване на мускулите и ставите до подобряване на баланса, сензорната чувствителност и кръвообращението, босото ходене играе важна роля за правилното физическо и психологическо развитие на децата. За да се възползват напълно от тези ползи, е препоръчително децата да прекарват време както в обувки, така и боси, особено в безопасна и удобна среда като у дома или в двора.
